Main page content begins here

Congratulations to our 2016 Hall of Fame Inductees!

Arts & Culture Hall of Fame

  • Caterina Edwards, Artist
  • Usha Gupta, Artist/Builder
  • Alex S. Janvier, Artist
  • Howard P. Stutchbury, Artist/Builder

Community Service Hall of Fame

  • Nick Lees, Leader/Builder

Sports Hall of Fame

  • Taras (Terry) Danyluk, Athlete/Sports Builder
  • George M. Murphy, Sports Builder
  • Peter S. Ogilvie, Sports Builder
  • John Stanton, Sports Builder

For inductee biographies see:

2016 Arts & Culture Hall of Fame Inductees
2016 Community Service Hall of Fame Inductees
2016 Sports Hall of Fame Inductees

2015 Inductees

2015 Hall of Fame Inductees

Arts & Culture Hall of Fame

  • Jalal Barzanji, Artist
  • Heather C. Bedford-Clooney, Artist/Builder
  • Catherine Crowston, Artist/Builder
  • Todd Janes, Artist/Builder

Community Service Hall of Fame

  • Marjorie Bencz, CM, Community Builder
  • David Majeski, Community Leader
  • Sandra B. Woitas, B.Ed, M.Ed, LDD (Hon), Community Builder

Sports Hall of Fame

  • Howie Draper, BPE, MA, Sports Builder
  • Dianne Greenough, Sports Builder
  • Billy Moores, Sports Builder
  • The University Ringette Team Coaches: Robert J. Bailey, Paul Hotke, Bonnie L. Peters, John P. Romyn, Sports Builders

For inductee biographies see:

2015 Arts & Culture Hall of Fame Inductees
2015 Community Service Hall of Fame Inductees
2015 Sports Hall of Fame Inductees

2014 Inductees

2014 Hall of Fame Inductees

Community Service

  •  Stephen & Lynn Mandel (Community Leaders)
  • Larry R. Pempit (Community Leader)
  • John W. Chomiak (Community Leader)

Arts & Culture

  •  Eva Bostrand (Artist/Builder)
  • William (Bill) Dimmer (Artist/Builder)
  • Duo Majoya: Dr. Marnie Giesbrecht and Dr. Joachim Segger (Artists/Builders)
  • Chester Kuc (Artist/Builder)

Award of Distinction

  • The University Ringette Team (2011-2014)
2013 Inductees

2013 Hall of Fame Inductees

2013 Hall of Fame Awards Program

Edmonton Arts & Culture Hall of Fame

  • Bert Almon (Artist) 
  • Ms. Isla R. Burns (Artist)
  • John Mahon (Artist-Builder) 
  • Robin Smith-Peck & Mr. Marc C. Siegner (Artists-Builders)

Edmonton Community Service Hall of Fame

  • Bernadette N. Swan M.T.S.
  • Tim C. Melton
  • Sine Chadi (Community Leader)
  • Honourable Dr. Thelma J. Chalifoux (Community Leader)

Edmonton Sports Hall of Fame

  • Mrs. Judit Berecz (Builder)
2011 Inductees

2011 Hall of Fame Inductees

Celebrating 60 Years of Excellence

2011 Hall of Fame Program & Inductee Biographies

Award of Distinction

Chorale Saint-Jean

Arts & Culture Hall of Fame

Dr. E. D. Blodgett

Catherine Burgess, RCA

Gene Dub

Jan Selman

Community Service Hall of Fame

Dr. Robert C.P. Westbury

Sports Hall of Fame

Mrs. Ollie Olga Currie

Mr. Wally (Walter) A. Litousky

Scotty Olson

Murray F.R. Smith

2010 Inductees

2010 Hall of Fame Induction Ceremony

2010 Hall of Fame Program

Arts & Culture Hall of Fame

Greg Hollingshead

Stewart Lemoine

David C. Norwood

Robert Sinclair

Community Service Hall of Fame

Mr. Reza Nasseri

Sports Hall of Fame

Don Barry

Jack Boddington

Mark E.R. Lund

2009 Inductees

2009 Hall of Fame Induction Ceremony

2009 Hall of Fame Program - Includes Bios of Inductees and Award of Distinction Recipient

Award of Distinction

Edmonton Chinese Bilingual Education Association

Arts & Culture Hall of Fame

The late Peter Hemingway

Myrna Kostash

Michael A. Phair

Tanya Prochazka

Community Service Hall of Fame

Dr. Ruth L. Collins-Nakai

Bunny Ferguson, C. M.

L. Col. (Hon.) Solomon J. Rolingher, C.St.J., Q.C.

Sports Hall of Fame

Colbie Bell, B.Sc. B.Ed

Michael (Mickey) Checknita

Arnold Martin Enger

2008 Inductees

2008 Hall of Fame Inductees

Arts & Culture Hall of Fame

  • Liz Ingram (Artist)
  • Alan Reynolds (Artist)
  • Vinod K. Bhardwaj (Artist-Builder)
  • Dr. Jacobus J. K. Kloppers (Builder)

Community Service Hall of Fame

  • Honourable Jean B. Forest, O. C. (Community Leader)
  • The late Madam Justice Cecilia Johnstone (Community Leader)
  • Marg Korby (Community Leader)
  • Margaret J. Friedman (Builder)

Sports Hall of Fame

  • Terry Capp (Athlete)
  • Ju Jie Luan (Athlete-Builder)
  • The late John Aitken (Builder)
  • Vern J. Davis (Builder)

2008 Hall of Fame Inductees' Bios

For More Information

Salute to Excellence Awards

PO Box 2359
Edmonton AB  T5J 2R7

Telephone

780-496-7380

Fax 780-577-3525
Email donna.bradley-bobey@edmonton.ca

End of page content. Please choose between the following five options:

Back to main menu Back to current page menu and content View current page breadcrumb Back to site search Continue to page footer content